Naprawa podwozia koparki gąsienicowej

Naprawa podwozia koparki gąsienicowej

  • Post author:
  • Post category:Blog

Naprawa układu jezdnego koparki gąsienicowej

                Co należy regularnie sprawdzać, aby uniknąć przedwczesnego zużycia układu jezdnego?

                Koła łańcuchowe

                Koła napinające (koła prowadzące)

                Koła podtrzymujące i koła nośne

                Napinacze i łańcuchy gąsienicowe

                Cechy tych komponentów koniecznie muszą być brane pod uwagę podczas naprawy koparek gąsienicowych.

                Zmiana kół koparki

                Krytyczny poziom zużycia kół można dość łatwo określić podczas regularnej inspekcji maszyny. Sprawne koło powinno swobodnie obracać się wokół swojej osi, nie powinno być zauważalnego luzu ani znacznego zużycia żeberek. Jeśli podczas kontroli układu jezdnego zauważysz wymienione wcześniej objawy, należy wymienić koło. Wymiana kół koparki gąsienicowej to jedno z najprostszych zadań naprawczych. Można to zrobić bez rozbiórki układu jezdnego, nie trzeba wymieniać wszystkich kół, wystarczy wymienić tylko uszkodzony komponent.

                Zamiana kół prowadzących koparki

                Koła prowadzące są kolejnym elementem układu jezdnego, który jest najbardziej podatny na zużycie. Uszkodzenie koła prowadzącego zaczyna się od zużycia gumowych uszczelniaczy, a cząsteczki ścierne dostają się do łożysk kół prowadzących, powodując szum i luzowanie koła. Bądź gotów do tego, że wkrótce będziesz musiał je wymienić.

                Naprawa układu jezdnego w przypadku zużycia koła łańcuchowego i łańcuchów

                W skład układu jezdnego koparki gąsienicowej najbardziej podatne na zużycie są koła łańcuchowe. Kiedy łańcuch zaczyna przeskakiwać, koło łańcuchowe należy niezwłocznie wymienić na nowe. Koło łańcuchowe jest przykręcone do przekładni jezdnej za pomocą około 20 śrub. Bardziej skomplikowaną pracą naprawczą jest wymiana łańcucha w przypadku jego zużycia. Uwaga! Łańcuch można najłatwiej rozłączyć w jednym miejscu, gdzie jest złączony palcem. Jeśli koparka była eksploatowana bez nadmiernych obciążeń w odpowiednich warunkach, to prawdopodobnie bloki łańcucha są w dobrym stanie, więc wystarczy wymienić tylko łańcuch. Zazwyczaj bloki łańcucha są przymocowane do łańcucha za pomocą 4 śrub. Śruby są dokręcone z dużą siłą, więc zwykłe klucze w tym przypadku nie pomogą. Do naprawy potrzebne będą specjalne klucze z wzmocnionymi główkami. Należy zauważyć, że podczas wymiany takiej liczby ogniw łańcucha konieczne będzie odkręcenie i ponowne dokręcenie około 400 śrub.

                Naprawa napinacza koparki

                Największe trudności w naprawie układu jezdnego koparki gąsienicowej mogą wystąpić w przypadku uszkodzenia napinacza. Naprawa napinacza nie stanowi problemu, jeśli tłok jest w dobrym stanie z uwzględnieniem normalnego zużycia. Tłok napinacza napędza koło prowadzące. W takim przypadku wystarczy wymienić zestaw uszczelnień, pierścieni uszczelniających i mankietów.